Farní knihovna – říjnové novinky

Farní knihovna je otevřena každou 2. a 4. neděli v měsíci od 9.00 do 10.30.

Země bez obzoru (Ladislav Heryán)

Ladislav Heryán je mnoha lidem znám jako katolický kněz, který má úzké vztahy k undergroundu, miluje rockovou muziku a mívá bohoslužby na rockových festivalech. Jeho životní záběr je však mnohem hlubší: jako salesián se věnuje řadu let službě mladým lidem a dětem, jako biblista a teolog působí na několika vysokých školách. Rozhlasové rozhovory nad, které vedl s Ladislavem Heryánem Petr Vaďura, vycházejí v knižní podobě v edici Rozhovory nad Biblí.

Desatero (Josef Janšta)

Příběhy k jednotlivým přikázáním Desatera. Vhodné pro katechezi i pro samostatnou četbu. Pro děti a mládež od 9 let.

Stín Otce – Příběh o Josefovi z Nazaretu
(Jan Dobraczyński)

Stín Otce je především knihou o skromném, pracovitém a hluboce věřícím člověku, o opravdové a vše překonávající lásce mezi Josefem a Marií (Miriam) a o lásce jich obou k Bohu a k Božímu Synu – Ježíši.

Obtížné oddíly knih Mojžíšových
(Jan Heller, Martin Prudký)

Cílem výkladů profesora Hellera je dojít od bezradnosti nad obtížnými místy Bible k živému jádru jejich duchovního poselství.
Bible, zejména Starý zákon, je plná příběhů a údajů, které u mnohých vzbuzují rozpaky a pohoršení. Dráždí nás jako nevyřešené hádanky. Patří to vůbec do Bible? Jaké plyne poučení z tolika krutostí, podlostí a nemravností, zvlášť když nejsou kritizovány ani odsouzeny?

Dobrá zpověď nad zlato (Robert Bergman)

Všichni děláme chyby a všichni potřebujeme odpuštění. Proto nám Bůh nabízí svátost smíření. Není pro nás vždycky snadná, pojí se s ní mnohá úskalí a překážky.

S Pánem Bohem se žije naživo
(Aleš Opatrný v rozhovoru s Tomášem Kutilem)

Aleš Opatrný je známý jako plodný autor duchovních knih, „doprovázeč“ a zpovědník i jako přednášející na (nejen) charismatických konferencích. Celý jeho životní příběh ale zná málokdo. V knižním rozhovoru s Tomášem Kutilem dává nahlédnout do svého soukromí, zázemí i názorů. Dozvídáme se, z jaké rodiny pochází, jak hledal víru i své místo ve světě, co pro něj znamenalo veslování a práce ve fabrice i jak dospěl ke kněžství. V jednotlivých kapitolách sledujeme jeho začátky v Plzni, „vyhnanství“ v Toužimi i dobu, kdy službu kněze vykonávat nesměl. Úplně nové možnosti se před ním otevřely po sametové revoluci, kdy se pustil do řady aktivit. Zvolnění a nové nadechnutí pak přichází s jeho pozdní akademickou dráhou.

Božský tanec (Richard Rohr, Mike Morrell)

Změnili jsme víru na právo na jistotu, když nám ve skutečnosti trojiční tajemství našeptává pravý opak: Máme žít v nádherné, hrozné pokoře před realitou. V tomto prostoru nám Bůh dává pátravého ducha, touhu po porozumění; zdá se mi, že je to pouze toto neustálé úsilí o porozumění, co formuje milosrdné lidi – a moudré lidi. Jestli si myslíte, že máte právo na jistotu, tak mi ukažte, kde vám evangelium něco takového slibuje nebo nabízí. Sám Nový zákon je napsán řečí, kterou Ježíš nikdy nemluvil. Kdyby Bůh chtěl, abychom měli důkazy, racionální zdůvodnění a dokonale jasno, tak by Ježíšovo vtělení pozdržel do vynálezu magnetofonů a videokamer. Racionální jistota je přesně to, co nám Písmo nenabízí. Nabízí nám něco mnohem lepšího a úplně odlišný způsob poznání: intimní vztah, cestu tmou, stezku, na které si sami pro sebe musíme objevit, že milost, láska, milosrdenství a odpuštění jsou absolutně nezbytné pro přežití – ve světě vždy a navždy nejistém. Potřebujete jenom dostatek moudrosti a zakotvení, abyste věděli, jak žít bez jistoty! Ano, my skutečně jsme spaseni vírou. Lidé žijící tímto způsobem nikdy nepřestanou růst, jen tak snadno se nezlomí a je opravdu radost s nimi žít.

Svoboda (Joachim Gauck)

Každý, kdo si dnes položí otázku, co určuje naši společnost, co ji formuje a dodává podobu, narazí na tyto tři její hlavní charakteristické znaky: svobodu, zodpovědnost a toleranci. „Pokusím se nastínit, do jaké míry mohou být zároveň základem globální dominantní kultury – avšak předesílám, že nejsem prorok ani učitel moudrosti. Raději očekávejte pohled pamětníka a samozřejmě – když to velmi zjednoduším – milovníka svobody.“
Z projevu Joachima Gaucka, německého politika, který v letech 2012–2017 zastával úřad prezidenta Spolkové republiky Německo.

Max: Vyprojektovaný kluk z předměstí
(Veronika Grohsebner)

Max je chytrý a sebevědomý šestnáctiletý kluk. Jeho matka se rozvedla a nemá na něj čas, protože si buduje kariéru. Když se ve škole probírá antikoncepce, potraty nebo umělé oplodnění, má Max stejné názory jako většina spolužáků. Jeho pohled na svět se začne měnit poté, co na ulici před bandou spratků zachrání malého Tea. Bezbranný kluk s Downovým syndromem si oblíbí svého zachránce – a Max začne zblízka poznávat něco úplně jiného než dosud. Obyčejné teplo domova, upřímnost, pomoc, vzájemný respekt i lásku. Záhy se zamiluje do Teovy sestry Niky. Jakmile však začne pátrat po svém otci, objeví tajemství, které jeho život obrátí vzhůru nohama…

Štědrost a dobročinnost
(Magnus MacFarlane-Barrow)

Magnus MacFarlane-Barrow, dnes už světově proslulý zakladatel hnutí Mary’s Meals (viz Bouda, která krmí miliony dětí), se v této knize zaměřil na činorodou lásku jako takovou.

„Dávat na charitu“ se dnes stalo běžnou součástí západní kultury, což je skvělé, ovšem má to i svá „ale“: dárci se mohou utvrzovat ve falešném pocitu nadřazenosti vůči chudým, štědré dary mohou být jen součástí PR či předvolební kampaně, a dokonce i politického nátlaku. Pod hlavičkou charity se děje nesmírná spousta dobra, ale obří nadnárodní organizace mohou snadno „ztratit duši“ a občas se vynoří i ohromné skandály. Autor si nebere servítky a hovoří o všem, s čím štědrost jednotlivců i organizovaná charita souvisejí – o podstatě charity a jejím historickém vývoji, o polidšťujícím potenciálu štědrosti, ale také o všech úskalích, o potřebě zkoumat své motivy a zapojit vždy nejen srdce, ale i hlavu. Součástí knihy je řada inspirativních příběhů z celého světa.